KUR’AN-I KERİMİ OKUMANIN VE ANLAMANIN ÖNEMİ

Güncelleme tarihi: 11 Nis 2021

SURE İSRA AYET 9 “HABERİNİZ OLSUN Kİ BU KUR’AN İNSANLARI EN DOĞRU YOLA İLETİR.”

   Sırat-ı müstakime (doğru yola) ulaşmak mı istiyoruz? Kur’an-ı kendimize mürşit edinip onun hak ve hakikatine mazhar olabilmek mi istiyoruz? Bunun için ne yapmamız gerektiğini yine Kur’an bize bildirmektedir. Yeter ki biz onu okuyup anlamak ve idrak etmek isteyelim. Şöyle ki;

SURE İBRAHİM AYET 4 “ BİZ HANGİ KAVME PEYGAMBER GÖNDERDİYSEK, O KAVMİN İÇİNDEN VE O KAVMİN LİSANI İLE KONUŞAN BİR PEYGAMBER GÖNDERDİK.TAKİ ONLARA ONLARIN ANLADIĞI LİSANLA ANLATSIN, ONLARDA ANLAMIŞ OLSUNLAR.”

SURE YUSUF AYET 2 “ BİZ ONU ANLAYASINIZ DİYE ARAPÇA BİR KUR’AN OLARAK İNDİRDİK.”

SURE FUSSİLET AYET 44 “ BİZ BU KUR’AN-I YABANCI DİLLE ORTAYA KOYSAYDIK. DİYECEKLERDİ Kİ “ AYETLERİ DETAYLI ŞEKİLDE AÇIKLANMALI DEĞİLMİYDİ. ARAP’A YABANCI DİLDEN SÖYLENİRMİ?” DERLERDİ.”

SURE DUHÂN AYET 58 “BİZ KOLAYCA ANLAYIP ÖĞÜT ALSINLAR DİYE, KUR’AN-I SENİN DİLİNDE GÖNDERDİK.”

SURE SÂD AYET 29 “SANA BU MUBAREK KİTAB’I AYETLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER VE AKLI OLANLAR ÖĞÜT ALSINLAR DİYE İNDİRDİK.”

   Kur’an-ı Kerimin ilk ayeti OKU dur. Okumak bilgi için ve anlatılanların anlaşılması içindir. İnsanların yaratılması da ,Yaratıcının bilinmesi içindir.

KUR’AN’I ANLAMAK VE YORUMLAMAK

İnsanın, sorumlu olduğu inancının gereklerini en doğru şekilde bilmesi gerekir. Bu nedenle Kur’an’ın doğru ve yalın bir şekilde anlaşılması gerekir. İslam dünyasında Kur’an; din bilginlerince açıklanıp, yorumlanarak insanlara sunulmuştur. Buna tefsir çalışmaları da denilebilir.

Kur’an Anlaşılmak için Gönderilmiştir: İnsan yaratılış hikmetlerini öğrenmek, hayat sınavını başarı ile tamamlayabilmek için öncelikle Kur’an’ı doğru anlamalıdır.

İnsan iyi niyetiyle yaratanını, onun buyruk, yasak ve öğütlerini, örnek alınması gereken şahsiyetleri, yanlış inançlardan kurtulmayı, aşırılığa kaçmamayı vb. öğrenir.

Kur’an’ı Anlama ve Yorumlamada Temel İlkeler:

► Sünneti bilmek: Kur’an’ın canlı örneği olan sünneti bilmek, Kur’an’ı yorumlamada en önemli kaynaktır. ► Geçmiş milletlere ve peygamberlere ait kıssaları bilmek ► Ayetlerin iniş sebebini (sebeb-i nuzül) bilmek ► Diğer İslami bilim dalları hakkında bilgi sahibi olmak ► Kur’an’ı bir bütün olarak ele almak ► İnsanın ve evrenin yaratılışı gibi konularda ilgili uzmanlardan yardım almak ► Kişisel çıkarlardan uzak durmak ve gönlün bu işe açık olması gerekir.